Zilog Z8F3224QK020XK
Z8F3224QK020XK
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F3224QK020XK
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F3224QK020XK(Kg)
Mfr Zilog
Series -
Package Tray
Product Status Active
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 26
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 3.75K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 32-QFN (5x5)
Base Product Number Z8F3224
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 269-Z8F3224QK020XK
Standard Package 490
eZ8 - Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (5x5)