Zilog Z8F0880AN020EG
Z8F0880AN020EG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F0880AN020EG
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F0880AN020EG(Kg)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 160
Package Tube
Product Status Not For New Designs
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 37
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LQFP
Supplier Device Package 44-LQFP (10x10)
Base Product Number Z8F0880
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10)