Zilog Z8F082AHJ020SG
Z8F082AHJ020SG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F082AHJ020SG
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F082AHJ020SG(Kg)
Details
Tags
Parameters
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 23
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number Z8F082
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 47
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SSOP