Zilog Z8F0821PH020SG
Z8F0821PH020SG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F0821PH020SG
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F0821PH020SG(Kg)
Package Tube
Product Status Active
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 11
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 2x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number Z8F0821
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 18
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH