Zilog Z8F0821HH020EG
Z8F0821HH020EG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F0821HH020EG
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F0821HH020EG(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Zilog
Series Encore!® XP®
Package Tube
Product Status Active
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 11
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 2x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Base Product Number Z8F0821
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 67
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH