Zilog Z8F081AHJ020SG
Z8F081AHJ020SG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F081AHJ020SG
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F081AHJ020SG(Kg)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Base Product Number Z8F081
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 47
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH