Zilog Z8F042ASH020EG
Z8F042ASH020EG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F042ASH020EG
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F042ASH020EG(Kg)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Product Number Z8F042
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 38
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH