Zilog Z8F042APB020SC2106
Z8F042APB020SC2106
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F042APB020SC2106
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F042APB020SC2106(Kg)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 6
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number Z8F042
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 8-PDIP