Zilog Z8F0231SJ020EG
Z8F0231SJ020EG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F0231SJ020EG
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F0231SJ020EG(Kg)
Mfr Zilog
Series Encore!®
Package Tube
Product Status Not For New Designs
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 2KB (2K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Product Number Z8F0231
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 27
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH