Zilog Z8F022APJ020SG
Z8F022APJ020SG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F022APJ020SG
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F022APJ020SG(Kg)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 23
Program Memory Size 2KB (2K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Base Product Number Z8F022
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 15
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH