Zilog Z8F012APH020SC2103
Z8F012APH020SC2103
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8F012APH020SC2103
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8F012APH020SC2103(Kg)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 20-PDIP
Base Product Number Z8F012
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH 20-PDIP