Zilog Z8E00010SEG
Z8E00010SEG
  • Manufacturer: Imagecraft
  • Chip 1 Group NO: Z8E00010SEG
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: Z8E00010SEG(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Zilog
Series Z8® Plus
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor Z8
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity -
Peripherals WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 512B (512 x 8)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 32 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Product Number Z8E00010
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 40
Z8 Z8® Plus Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 512B (512 x 8) OTP