Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y60715K96000Q9L
Y60715K96000Q9L
  • Manufacturer: Illumra
  • Chip 1 Group NO: Y60715K96000Q9L
  • Datasheet: PDF
  • Description: Y60715K96000Q9L(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Series HZ
Package Bulk
Product Status Active
Resistance 5.96 kOhms
Tolerance ±0.02%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height - Seated (Max) 0.506" (12.85mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
ECCN EAR99
HTSUS 8533.21.0090
Standard Package 25
5.96 kOhms ±0.02% 0.3W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil