Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007530R000B0L
Y0007530R000B0L
  • Manufacturer: Illumra
  • Chip 1 Group NO: Y0007530R000B0L
  • Datasheet: PDF
  • Description: Y0007530R000B0L(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Series S
Package Bulk
Product Status Active
Resistance 530 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
ECCN EAR99
HTSUS 8533.21.0090
Standard Package 25
530 Ohms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil