Texas Instruments TMS320F2801PZS-60
TMS320F2801PZS-60
  • Manufacturer: Advanced Linear Devices Inc.
  • Chip 1 Group NO: TMS320F2801PZS-60
  • Datasheet: PDF
  • Description: TMS320F2801PZS-60(Kg)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 90
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point
Package Tray
Product Status Active
Core Processor C28x
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 60MHz
Connectivity CANbus, I²C, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 6K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 1.89V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number TMS320
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
C28x Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 60MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14)