Texas Instruments MSP430G2402IRSA16R
MSP430G2402IRSA16R
  • Manufacturer: Advanced Linear Devices Inc.
  • Chip 1 Group NO: MSP430G2402IRSA16R
  • Datasheet: PDF
  • Description: MSP430G2402IRSA16R(Kg)
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity I²C, SPI, USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 10
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Base Product Number MSP430G2402
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 3,000
MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-QFN (4x4)