Texas Instruments MSP430FR2110IPW16R
MSP430FR2110IPW16R
  • Manufacturer: Advanced Linear Devices Inc.
  • Chip 1 Group NO: MSP430FR2110IPW16R
  • Datasheet: PDF
  • Description: MSP430FR2110IPW16R(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series MSP430™ FRAM
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor MSP430 CPU16
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity I²C, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 2KB (2K x 8)
Program Memory Type FRAM
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 16-TSSOP
Base Product Number MSP430FR2110
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,000
MSP430 CPU16 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FRAM 16-TSSOP