Texas Instruments LM3S9D90-IQC80-A2T
LM3S9D90-IQC80-A2T
  • Manufacturer: Advanced Linear Devices Inc.
  • Chip 1 Group NO: LM3S9D90-IQC80-A2T
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: LM3S9D90-IQC80-A2T(Kg)
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
Package Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 60
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number LM3S9D90
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,000
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)