Texas Instruments LM3S301-IQN20-C2
LM3S301-IQN20-C2
  • Manufacturer: Advanced Linear Devices Inc.
  • Chip 1 Group NO: LM3S301-IQN20-C2
  • Datasheet: PDF
  • Description: LM3S301-IQN20-C2(Kg)
Parameters
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 250
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Package Tray
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 20MHz
Connectivity Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 3x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-LQFP
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Base Product Number LM3S301
REACH Status REACH Unaffected
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)