Texas Instruments LM3S1776-IQR50-A0T
LM3S1776-IQR50-A0T
  • Manufacturer: Advanced Linear Devices Inc.
  • Chip 1 Group NO: LM3S1776-IQR50-A0T
  • Datasheet: PDF
  • Description: LM3S1776-IQR50-A0T(Kg)
Details
Tags
Parameters
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Base Product Number LM3S1776
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,000
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)