TDK Corporation C1608CH1H391J080AA
C1608CH1H391J080AA
  • Manufacturer: Hoffman Enclosures, Inc.
  • Chip 1 Group NO: C1608CH1H391J080AA
  • Datasheet: PDF
  • Description: C1608CH1H391J080AA(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr TDK Corporation
Series C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 390 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient CH
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8532.24.0020
Standard Package 4,000
390 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric)