STMicroelectronics UPSD3354D-40U6
UPSD3354D-40U6
  • Manufacturer: Brady Corporation
  • Chip 1 Group NO: UPSD3354D-40U6
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: UPSD3354D-40U6(Kg)
Details
Tags
Parameters
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 45
Program Memory Size 288KB (288K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-LQFP
Base Product Number UPSD33
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 497-4899
Standard Package 119
8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH