STMicroelectronics UPSD3333DV-40U6
UPSD3333DV-40U6
  • Manufacturer: Brady Corporation
  • Chip 1 Group NO: UPSD3333DV-40U6
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: UPSD3333DV-40U6(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series µPSD
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor 8032
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 45
Program Memory Size 160KB (160K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-LQFP
Base Product Number UPSD33
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 497-4895
Standard Package 119
8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 160KB (160K x 8) FLASH