STMicroelectronics STM32L151C6U6ATR
STM32L151C6U6ATR
  • Manufacturer: Brady Corporation
  • Chip 1 Group NO: STM32L151C6U6ATR
  • Datasheet: PDF
  • Description: STM32L151C6U6ATR(Kg)
Mfr STMicroelectronics
Series STM32L1
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 37
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-UFQFPN (7x7)
Base Product Number STM32L151
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,500
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7)