STMicroelectronics STM32L083VZT6
STM32L083VZT6
  • Manufacturer: Brady Corporation
  • Chip 1 Group NO: STM32L083VZT6
  • Datasheet: PDF
  • Description: STM32L083VZT6(Kg)
Series STM32L0
Package Tray
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 84
Program Memory Size 192KB (192K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 3K x 8
RAM Size 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number STM32L083
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 540
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)