STMicroelectronics STM32L051C8T7TR
STM32L051C8T7TR
  • Manufacturer: Brady Corporation
  • Chip 1 Group NO: STM32L051C8T7TR
  • Datasheet: PDF
  • Description: STM32L051C8T7TR(Kg)
Series STM32L0
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 37
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-LQFP
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Base Product Number STM32L051
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,400
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)