STMicroelectronics STM32L011F4P6TR
STM32L011F4P6TR
  • Manufacturer: Brady Corporation
  • Chip 1 Group NO: STM32L011F4P6TR
  • Datasheet: PDF
  • Description: STM32L011F4P6TR(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STM32L0
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V
Data Converters A/D 9x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 20-TSSOP
Base Product Number STM32L011
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,500
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-TSSOP