Silicon Labs EFM8BB22F16G-C-QFN28R
EFM8BB22F16G-C-QFN28R
  • Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
  • Chip 1 Group NO: EFM8BB22F16G-C-QFN28R
  • Datasheet: PDF
  • Description: EFM8BB22F16G-C-QFN28R(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Silicon Labs
Series Busy Bee
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor CIP-51 8051
Core Size 8-Bit
Speed 50MHz
Connectivity I²C, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 22
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 20x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN (5x5)
Base Product Number EFM8BB22
RoHS Status RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,500
CIP-51 8051 Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-QFN (5x5)