Silicon Labs EFM32TG825F32-BGA48T
EFM32TG825F32-BGA48T
  • Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
  • Chip 1 Group NO: EFM32TG825F32-BGA48T
  • Datasheet: PDF
  • Description: EFM32TG825F32-BGA48T(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Silicon Labs
Series Tiny Gecko
Package Tray
Product Status Not For New Designs
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 37
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.85V ~ 3.8V
Data Converters A/D 4x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-VFBGA
Supplier Device Package 48-BGA (4x4)
Base Product Number EFM32TG825
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 490
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-BGA (4x4)