Silicon Labs EFM32TG11B540F64GQ48-B
EFM32TG11B540F64GQ48-B
  • Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
  • Chip 1 Group NO: EFM32TG11B540F64GQ48-B
  • Datasheet: PDF
  • Description: EFM32TG11B540F64GQ48-B(Kg)
Mfr Silicon Labs
Series Tiny Gecko 1
Package Tray
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 48MHz
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.8V
Data Converters A/D 12bit SAR; D/A 12bit
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TQFP
Supplier Device Package 48-TQFP (7x7)
Base Product Number EFM32TG11
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 250
ARM® Cortex®-M0+ Tiny Gecko 1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)