Silicon Labs EFM32TG108F32-D-QFN24
EFM32TG108F32-D-QFN24
  • Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
  • Chip 1 Group NO: EFM32TG108F32-D-QFN24
  • Datasheet: PDF
  • Description: EFM32TG108F32-D-QFN24(Kg)
Mfr Silicon Labs
Series Tiny Gecko
Package Tray
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
Number of I/O 17
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.98V ~ 3.8V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 24-QFN (5x5)
Base Product Number EFM32TG108
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 336-EFM32TG108F32-D-QFN24
Standard Package 490
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QFN (5x5)