Silicon Labs EFM32G280F64G-E-QFP100
EFM32G280F64G-E-QFP100
  • Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
  • Chip 1 Group NO: EFM32G280F64G-E-QFP100
  • Datasheet: PDF
  • Description: EFM32G280F64G-E-QFP100(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Silicon Labs
Series Gecko
Package Tray
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 86
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.98V ~ 3.8V
Data Converters A/D 8x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number EFM32G280
RoHS Status RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 90
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)