Renesas R7FS7G27H3A01CFC#AA0
R7FS7G27H3A01CFC#AA0
  • Manufacturer: congatec
  • Chip 1 Group NO: R7FS7G27H3A01CFC#AA0
  • Price:
  • Datasheet: -
  • Description: R7FS7G27H3A01CFC#AA0(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Renesas
Series Synergy MCU
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M4F
Core Size 32-Bit
Speed 240MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Peripherals DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 126
Program Memory Size 4MB (4M x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64K x 8
RAM Size 640K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 21x12b SAR; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 176-LQFP
Supplier Device Package 176-LFQFP (24x24)
Other Names 2156-R7FS7G27H3A01CFC#AA0
Standard Package 1
ARM® Cortex®-M4F Synergy MCU Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 4MB (4M x 8) FLASH 176-LFQFP (24x24)