Renesas R5F61665N50FPV
R5F61665N50FPV
  • Manufacturer: congatec
  • Chip 1 Group NO: R5F61665N50FPV
  • Price:
  • Datasheet: -
  • Description: R5F61665N50FPV(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Renesas
Series H8® H8SX/1600
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor H8SX
Core Size 32-Bit
Speed 50MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 92
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 40K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b SAR; D/A 2x10b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)