Renesas Electronics America Inc R5S72661W144FP#V0
R5S72661W144FP#V0
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Chip 1 Group NO: R5S72661W144FP#V0
  • Datasheet: PDF
  • Description: R5S72661W144FP#V0(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series SuperH® SH7260
Package Tray
Product Status Not For New Designs
Core Processor SH2A-FPU
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 144MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 80
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 1.5M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.15V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -20°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 144-LQFP
Supplier Device Package 144-LFQFP (20x20)
Base Product Number R5S72661
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 60
SH2A-FPU SuperH® SH7260 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 144MHz ROMless 144-LFQFP (20x20)