Renesas Electronics America Inc R5S72627W144FP#U0
R5S72627W144FP#U0
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Chip 1 Group NO: R5S72627W144FP#U0
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: R5S72627W144FP#U0(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series SuperH® SH7260
Package Tray
Product Status Active
Core Processor SH2A-FPU
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 144MHz
Connectivity CANbus, I²C, SCI, SD, SIO, SPI, USB
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 89
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 640K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.1V ~ 3.6V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -20°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 176-LQFP
Supplier Device Package 176-LFQFP (24x24)
Base Product Number R5S72627
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 40
SH2A-FPU SuperH® SH7260 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 144MHz ROMless 176-LFQFP (24x24)