Renesas Electronics America Inc R5F212K2SYFP#V2
R5F212K2SYFP#V2
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Chip 1 Group NO: R5F212K2SYFP#V2
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: R5F212K2SYFP#V2(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series R8C/2x/2K
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor R8C
Core Size 16-Bit
Speed 20MHz
Connectivity LINbus, SIO, UART/USART
Peripherals POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 9x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-LQFP
Supplier Device Package 32-LQFP (7x7)
Base Product Number R5F212K
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
R8C R8C/2x/2K Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)