Renesas Electronics America Inc DF3029F25V
DF3029F25V
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Chip 1 Group NO: DF3029F25V
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: DF3029F25V(Kg)
Details
Tags
Parameters
Series H8® H8/300H
Package Tray
Product Status Active
Core Processor H8/300H
Core Size 16-Bit
Speed 25MHz
Connectivity SCI, SmartCard
Peripherals DMA, PWM, WDT
Number of I/O 70
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-BFQFP
Supplier Device Package 100-QFP (14x14)
Base Product Number DF3029
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
Mfr Renesas Electronics America Inc
H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-QFP (14x14)