Renesas Electronics America Inc DF2638WF20V
DF2638WF20V
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Chip 1 Group NO: DF2638WF20V
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: DF2638WF20V(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series H8® H8S/2600
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor H8S/2600
Core Size 16-Bit
Speed 20MHz
Connectivity CANbus, I²C, SCI, SmartCard
Peripherals Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O 72
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)