Renesas Electronics America Inc DF2638F20V
DF2638F20V
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Chip 1 Group NO: DF2638F20V
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: DF2638F20V(Kg)
Parameters
Peripherals Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O 72
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 128-BFQFP
Supplier Device Package 128-QFP (14x20)
Base Product Number DF2638
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names HD64F2638F20V
Standard Package 72
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series H8® H8S/2600
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor H8S/2600
Core Size 16-Bit
Speed 20MHz