Renesas D12390F20IV
D12390F20IV
  • Manufacturer: congatec
  • Chip 1 Group NO: D12390F20IV
  • Datasheet: -
  • Description: D12390F20IV(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Renesas
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Core Processor H8S/2000
Core Size 32-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SCI, SmartCard, UART/USART
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 87
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)