Renesas D12363VTE33V
D12363VTE33V
  • Manufacturer: congatec
  • Chip 1 Group NO: D12363VTE33V
  • Datasheet: -
  • Description: D12363VTE33V(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Renesas
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Core Processor H8S/2000
Core Size 16-Bit
Speed 33MHz
Connectivity I²C, IrDA, SCI, SmartCard, UART/USART
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 83
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x10b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)