NXP USA Inc. S9S12ZVL32F0MLF
S9S12ZVL32F0MLF
  • Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
  • Chip 1 Group NO: S9S12ZVL32F0MLF
  • Datasheet: PDF
  • Description: S9S12ZVL32F0MLF(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series S12 MagniV
Package Tray
Product Status Active
Core Processor S12Z
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 5.5V ~ 18V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-LQFP
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Base Product Number S9S12
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 935312221557
Standard Package 1,250
S12Z S12 MagniV Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)