NXP USA Inc. MCF5484CZP200
MCF5484CZP200
  • Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
  • Chip 1 Group NO: MCF5484CZP200
  • Datasheet: PDF
  • Description: MCF5484CZP200(Kg)
Details
Tags
Parameters
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 388-BBGA
Supplier Device Package 388-PBGA (27x27)
Base Product Number MCF5484
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 935316692557
Standard Package 200
Mfr NXP USA Inc.
Series MCF548x
Package Tray
Product Status Not For New Designs
Core Processor Coldfire V4E
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 200MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals DMA, PWM, WDT
Number of I/O 99
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.43V ~ 1.58V
Data Converters -
Oscillator Type External
Coldfire V4E MCF548x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 200MHz ROMless 388-PBGA (27x27)