NXP USA Inc. MCF5475VR266
MCF5475VR266
  • Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
  • Chip 1 Group NO: MCF5475VR266
  • Datasheet: PDF
  • Description: MCF5475VR266(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series MCF547x
Package Tray
Product Status Not For New Designs
Core Processor Coldfire V4E
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 266MHz
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals DMA, PWM, WDT
Number of I/O 99
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.43V ~ 1.58V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 388-BBGA
Supplier Device Package 388-PBGA (27x27)
Base Product Number MCF5475
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 5A002A1 FRE
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 935324044557
Standard Package 200
Coldfire V4E MCF547x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 266MHz ROMless 388-PBGA (27x27)