NXP USA Inc. MCF52210CVM80
MCF52210CVM80
  • Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
  • Chip 1 Group NO: MCF52210CVM80
  • Datasheet: PDF
  • Description: MCF52210CVM80(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series MCF5221x
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor Coldfire V2
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 55
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 81-LBGA
Supplier Device Package 81-MAPBGA (10x10)
Base Product Number MCF52210
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
Coldfire V2 MCF5221x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 81-MAPBGA (10x10)