NXP USA Inc. MC9S12C32VFAE16
MC9S12C32VFAE16
  • Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
  • Chip 1 Group NO: MC9S12C32VFAE16
  • Datasheet: PDF
  • Description: MC9S12C32VFAE16(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series HCS12
Package Tray
Product Status Active
Core Processor HCS12
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 31
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-LQFP
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Base Product Number MC9S12
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 250
HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)