National Semiconductor HPC46400EV20/NOPB
HPC46400EV20/NOPB
  • Manufacturer: SolidRun LTD
  • Chip 1 Group NO: HPC46400EV20/NOPB
  • Price:
  • Datasheet: -
  • Description: HPC46400EV20/NOPB(Kg)
Details
Tags
Parameters
Peripherals DMA, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 68-PLCC (25.13x25.13)
Base Product Number HPC46400
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
Standard Package 1
Mfr National Semiconductor
Series HPC™
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor HPC
Core Size 16-Bit
Speed 20MHz
Connectivity EBI/EMI, Microwire/Plus (SPI), UART/USART
HPC HPC™ Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 68-PLCC (25.13x25.13)