Motorola MC68HC16Z1VFC16
MC68HC16Z1VFC16
  • Manufacturer: VersaSense
  • Chip 1 Group NO: MC68HC16Z1VFC16
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: MC68HC16Z1VFC16(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Motorola
Series M68HC16Z
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor CPU16
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, SCI
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 51
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x8/10b SAR
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)