Microchip Technology TSC87251G2D-24CB
TSC87251G2D-24CB
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: TSC87251G2D-24CB
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: TSC87251G2D-24CB(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 8x251
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor C251
Core Size 8/16-Bit
Speed 24MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Base Product Number TSC87251G2D
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 27
C251 8x251 Microcontroller IC 8/16-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-PLCC (16.6x16.6)